BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Realybė ir TV realybė

Gruodis 19th, 2010 setis Posted in Buitis, Lietuvoje, Pasaulis, TV, Trendai (mados), psichologija |

Kai pirmą kartą išgirdau, kad žmonės žiūri televizorių, nes pasąmoniniam lygmenyje nori pamatyti save arba savo artimus - nustebau.

Garsus, chrestomatinis įvykis iš televizijos istorijos, kai žmonės stebėjo gaisrą kaimynystėje tiesioginės transliacijos metu ir buvo labai sunku juos priversti atsiplėšti nuo televizoriaus ir evakuotis. Bet jei pakalbėtumėte su kokiu nors ilgamečiu televizijos programų direktoriumi, jis tikrai patvirtintų psichologų teiginį.

Tikriausiai nustebtumėte sužinoję, kad vienas didžiausių kanalų Lietuvoje, prieš įsigydamas serialus, ištestuoja juos prieš tai parodydamas savo įmonėje dirbantiems vairuotojams.

Galų gale lietuviški serialai tikrai kuriami ne dėl to, kad tai pigiau - toli gražu,- nors ir brangesni, jie daug stipriau įtraukia. Juk tūlam vidurio Lietuvos gyventojui žymiai lengviau save identifikuoti su Kovaldu nei su Konsuela. Nors pagal registruojamų serialo herojų vardų naujagimių tarpe nemažai yra ir pastarųjų.

Televizija pretenduoja kopijuoti realybę, kita vertus ją šiek tiek keisdama (iškreipdama) savo naudai. Anksčiau vyravo neginčijama nuomonė - jei parodė per TV ar parašė laikraštis - absoliuti tiesa. Paskutiniu metu vykstantys kanalų kūrybinių komandų ir leidėjų kovos dėl tų pačių įvykių ir faktų traktavimo įvedė sveiką abejonę: ar tikrai viskas kas rodoma - tiesa? Ar už pozicijų ir teiginių nesislepia kažkieno interesai? Ar rodoma taip kaip yra, ar taip kaip reikia?

Stephen’ui J. Dubner’iui vienam iš  SuperFreakonomics autorių iškilo klausimas: Kodėl žmonės galvoja, kad tiek daug mirštančių ligoninės priimamajame? Galbūt todėl, kad toks įspūdis susidaro žiūrint televiziją. Izraelio komunikacijų mokslininkas Emyras Hetsroni atliko tyrimą, išanalizavęs visą sezoną JAV ligoninės priimamojo dramų, tokių kaip “Čikagos viltis” ar “Grey Anatomija”, kurį pavadino “Jei tu turi būti gydomas stacionare, tai bet kuriame, tik ne televiziniame”.

Paaiškėjo, kad televizijos pacientai daug dažniau miršta nei ligoninės pacientai realiame gyvenime. Be to jie dažniau būna jauni, sunkiai sužeisti baltieji vyrai (pageidautina gerai atrodantys). Peržiūrėkite šiuos duomenis paimtus iš knygos SuperFreakonomics.

Patiko (0)

Rodyk draugams


Leave a Reply