BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Optimistas!? - potencialus savanoris

Rugpjūtis 23rd, 2010 setis Posted in Buitis, Laisvalaikio praleidimas, Lietuvoje, Pasaulis, Valstybinis sektorius, pareigūnai |

Savanoris - ot, durnius! Teko girdėt iš aplinkos tokį “spaudimą”? Kodėl? O gi todėl, kad savanorystė (anot Wiki) - laisva valia prisiimtos pareigos, atliekant visuomenei naudingą darbą, kuris paprastai būna mažai arba išvis neapmokamas. Kas savo valia prisiima pareigas ir dar nemokamai? Delfi straipsnyje teigiama, kad Eurobarometro tyrimų duomenimis, Lietuvoje į savanorišką veiklą yra įsitraukę 11 procentų šalies gyventojų. Tai ką - jiems visiems su galva negerai? TNS savo atlikto 2008 metais tyrimo išvadose teigia, kad nenorintieji būti savanoriais laisvalaikiu nesiklauso muzikos, neskaito knygų, laisvalaikiu niekada nesportuoja, nevaikšto parkuose ir nežaidžia stalo žaidimų, labai retai matosi su draugais, kuriuos vienija bendri pomėgiai, niekada savo malonumui (ne darbo ar dalykiniais klausimais) nebendrauja su bendradarbiais, sveikos mitybos, darbo bei laisvalaikio nelaiko svarbiais savo gyvenimo aspektais, per pastaruosius 12 mėnesių nei karto nepatyrė streso ar energijos trūkumo, yra žymiai mažiau patenkinti savo gyvenimu. Daugiausia neketinančių užsiimti savanoriška veikla tarp 60 - 74 metų gyventojų, turinčių pagrindinį (arba žemesnis) išsimokslinimą, gyvenančių atskirai, išsiskyrusių, našlių, viengungių. Įdomiausia TNS daryto reprezentatyvaus tyrimo išvada, jog savybes, kuriose labiausiai skiriasi savanoriai nuo nenorinčių jais būti, geriausiai apibūdina optimizmo ir pesimizmo sąvokos. Europos tarybos savanorių asociacijos puslapyje radau tokį įrašą: “Žmonės dažnai skundžiasi esama situacija, aplinkui mato daug neteisybės ir ja yra nepatenkinti. Tokiems žmonėms reikia savanoriškos veiklos, kuri įtrauktų juos į visuomeninį gyvenimą: jie taptų aktyvūs, padėtų kitiems ir prisidėtų prie visuomenės problemų sprendimo, o ne vien piktintųsi.


Savanorių judėjimas remiasi sąžiningumu, tikra savanoryste ir įsitikinimu, kad jos tikslas yra padėti kitiems ir, kad tai nėra manipuliacija žmonių gerumu, kuria pasinaudojus, galima patenkinti kažkieno interesus.” Puslapis savanoris.lt teigia, jog laimę galima nusipirkti ir pateikia štai tokius tyrimų duomenis: “Socialinė psichologė Elizabeth Dunn iš Britų Kolumbijos universiteto (Kanada) nusprendė pasiaiškinti kokiu būdu, leidžiant pinigus, žmonės jaučiasi laimingiausi. Todėl ji su kolegomis apklausė 109 to paties universiteto studentus. 
Nenuostabu, kad dauguma jų atsakė, jog būtų laimingesni kišenėje turėdami ne 5, o 20 dolerių. Jie taip pat sakė, kad mieliau išleistų pinigus savo reikmėms, nei kurio nors kito žmogaus. Ir visai be reikalo.
Kai E.Dunn su kolegomis 46 kitiems studentams išdalino vokelius, kuriuose buvo arba 5, arba 20 dolerių banknotai bei nurodė kaip tuos pinigus išleisti, studentai, leidę pinigus kitų žmonių reikmėms (aukodami labdarai ar dovanodami dovaną) buvo laimingesni nei žmonės, kurie pinigus išleisdavo sau (sąskaitoms apmokėti ar nusipirkti skanėstą).” - citatos pabaiga. Wikipedia teigia, kad kiekvieno savanorio motyvacija yra skirtinga, tačiau vyrauja kelios pagrindinės:
altruizmas - savanoriavimas kitų naudai;
gyvenimo kokybė - padėjimas visuomenei kiekvieno gyvenimą padaro geresnį;
užimtumas - kai kurie jaučia pasitenkinimą vien dėl to, kad yra užimti;
religiniai įsitikinimai - kai kurios religijos teigia, kad padėjimas kitiems yra dvasinė pareiga;
finansai - reta savanoriavimo motyvacija, nes kuo daugiau savanoriams mokama, tuo mažiau jie laikomi savanoriais;
socializacija - savanoriavimas yra puiki galimybė sutikti daug skirtingų žmonių ir susirasti daug draugų.

Nijolė Giedraitienė, VšĮ “Savanorių centras” direktorė, internete rastame 2008 metų pristatyme teigia, kad ” bendradarbiavimas, organizuojant savanorišką veiklą šalyje, šiuo metu apsiriboja savanoriškos veiklos finansavimu, neišskiriant to kaip atskiros programos; bendradarbiavimo plėtrai trukdo nevyriausybinio sektoriaus silpnumas ir susiskaidymas; valdžios įstaigose nėra suprasta savanoriškos veiklos reikšmė; šalyje nesukurtos savanoriškai veiklai vystytis palankios sąlygos.”
Delfyje spausdintas Teodoros Rašimaitės straipsnis baigiasi tokia pastraipa: “Galbūt todėl iki šiol daugelis žmonių įpratę, kad jais turi pasirūpinti valdžios institucijos ar bent jau valdžia turi duoti komandą, ką reikia daryti. Nors visam gyvenimo laukui aprėpti valdžiai neužtenka nei noro, nei resursų. Šią spragą ir užpildo savanoriai, kuriantys, taisantys bendruomenę ir šalies gyvenimą kreipiantys reikiama linkme.”
Tiems, kurie nori prisijungti nedelsiant.

Patiko (0)

Rodyk draugams


4 Responses to “Optimistas!? - potencialus savanoris”

  1. Savanoriaujant galima bent reklamą sau arba savo kokiam produktui padaryt. Pvz, sukuri kokiai labdaringai organizacijai interneto svetainę, o ji tavo vardą visur skelbia ir gerai:D

  2. sia tema yra daug spekuliaciju, o kaip raso LULITA,tai is ju galima ir pelningai pasipelnyti…Jei savanoris-tu jau protingas, o jei ne-,,durnelis”? Visos nelaimes yra ne todel,kad zmones nenori buti savanoriais ir del kazko kovoti, o todel,kad ,,runkeliai” nespaudzia valdzios,neitakoja jos veiksmu: referendumo,balsavimo,nepaklusnumo akciju pagalba…todel valdzia tuo ir naudojasi,todel taip ir yra…juk ir i karus daznai eidavo savanoriai, ,,idejininkai” ir panasus asmenys…Uz tai as nebalsavau,kad ,,patiko”,bet autoriaus straipsnyje yra ir teisingu teiginiu !

  3. [...] rinkimu ir surinktų pinigų paskirstymu tiems, kuriems labiausiai jų reikia. Aukojimas, kaip ir savanorystė, yra brandžios visuomenės požymis. Aš asmeniškai aukoju dažnai ir stengiuosi dalinti ne [...]

  4. Savanoriavimas dažnai padeda žmonėms atrasti savo pašaukimą, todėl labai rekomenduoju, nes išbandyta. :)

Leave a Reply