BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Visų Šventųjų dienos išvakarės (Halloween)

Spalis 29th, 2010 setis Posted in Buitis, Laisvalaikio praleidimas, Lietuvoje, Pasaulis, psichologija | No Comments »

Prisimenu, jog kažkada teko kalbinti filosofą, kuris aiškino, kad mes priklausome tautai, kuri žymiai daugiau vertina mirusius nei gyvuosius.

Jau vien ko vertos mūsų kapinės, paminklai, žvakučių ir gėlyčių dėliojimas. Senovėje didelį akmenį ant kapo užversdavo tik tiems, kurių tikrai nenorėjo matyti prisikėlusių. Visos mūsų šventės, anot jo, yra panašios į mirusio paminėjimo vakarą - sėdi visi niūrūs ir “lupa”.

Net Helovinas mūsuose (spalio 31) aiškinamas, kaip amerikoniškos Visų Šventųjų dienos išvakarės. Vikipedia: Vė̃linės arba Ilgės - visų mirusiųjų pagerbimo šventė, švenčiama lapkričio 2 d. Lietuvoje gyvieji aplanko mirusiųjų kapus, uždega žvakes.

Neretai šventė susilieja su lapkričio 1 d. minima Visų šventųjų diena, ir paprastai tarp šių švenčių nėra aiškios ribos, bei kapai aplankomi dažniau lapkričio 1 d., kuri Lietuvoje yra ne darbo diena.

Vėlines šventė dar pagonys. Jie dažydavo kiaušinius raudonai ir juodai, nešdavo juos ant kapų ir tikėdavosi, kad tai atneš jiems gerą derlių ar dar ką nors.

Per Vėlines buvo paplitęs paprotys susėdus už stalo pasakoti šiurpias istorijas apie vėles. Šis paprotys išliko ir dabar, laikosi daugiausia jaunimo. Po tokių istorijų išeiti į lauką būdavo dar baisiau. Anksčiau vėlinių naktį užklydęs į namus nepažįstamas kareivis būdavo gražiai sutinkamas, tikėta, kad tai vėlių pasiuntinys.

Per Vėlines būdavo pagerbiamos ir „klajojančios vėlės”,tai yra, nesava mirtimi mirusieji. Buvo tikima, kad tokios vėlės, pavyzdžiui, mirusių nekrikštytų kūdikių, per Vėlines klaidžiojančios po langais, prašydamos maldų. -citatos pabaiga.

Visiška tradicijų ir įtakų makalynė - keltiškos, pagoniškos, krikščioniškos. - citatos pabaiga.

Labai įdomu stebėti kaip prekės ženklai naudoja tai savo reklamoje.

Rodyk draugams