BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Gimdų ir identitetų nuoma

Rugpjūtis 28th, 2010 setis Posted in Buitis, Lietuvoje, Pasaulis, Trendai (mados) | 2 Comments »

Perskaičiau šokiruojantį straipsnį: Indija, “Išsinuomok-gimdą” pasaulio sostinė, šalis su sparčiai augančia pakaitine rinka. Pradėsiu iš toliau. Vienas pažįstamas, dirbantis tarptautinėje juridinėje kompanijoje, paslapčia papasakojo, kad jie jau seniai turi kontraktus ir samdo tarptautiniams klientams juristus, fiziškai “sėdinčius” Indijoje. Jei jūsų juridiniai dokumentai anglų kalba ir dirbate su didžiosiomis juridinėmis kompanijomis Lietuvoje, galite net neabejoti, jog tuo metu, kai visi miega (dėl laiko skirtumo), jūsų dokumentus tvarko juristas, esantis Indijoje. Lygiai taip, kaip ir kai kurios IT užduotys, atliekamos Indijoje. Visų pirmiausia - tai daroma dėl kainos skirtumo ir gero anglų kalbos žinojimo.

Straipsnis Slate.com teigia, jog Indija traukia savo kainomis, nedideliais apribojimais ir pakankamu saugumu. Būtent dėl šių priežasčių šiandieninio reproduktyvaus turizmo apimtys yra pusė milijardo dolerių per metus. Surogatinės mamos paslaugos gali Amerikoje kainuoti iki 100000 $, kai tuo tarpu Indijos klinikos prašo 22000 $ ar net mažiau. Tos pačios lyties poros, vieniši tėvai ar net mamos, dėl užimtumo neturinčios laiko kūdikio gimdymui, yra laukiamos klinikose. Čia užduodama mažai klausimų. Be to tikimybė, kad indė naudos nelegalius vaistus - labai maža, o privačios medicinos standartai labai aukšti.

Šioje situacijoje iš pirmo žvilgsnio laimi visi: daktarai gauna klientus, bevaikiai - vaikus, o surogatinės mamos gauna taip reikalingus pinigus. Šią idilę griauna žiniasklaidoje pasirodančios šiurpinančios istorijos. Japonų porai buvo surastas donoras, embrionas implantuotas į surogatinės mamos gimdą, tačiau iki gimstant kūdikiui pora išsiskyrė. Japonė atsisakė priimti kūdikį, nes biologiškai jis buvo ne jos, o vienišam tėvui Indijoje  įsivaikinti dukrą draudžia kolonijiniais laikais priimtas įstatymas. Gimęs vaikas tapo pirmuoju Indijoje “surogatiniu našlaičiu” iki aukščiausiojo teismo sprendimo perduoti vaiką tėvui. Vėliau panašios istorijos nutiko Izraelio, Vokietijos ir Prancūzijos piliečiams.

Labiausiai sukrečiančios istorijos, vis dėl to, pasirodo apie mamas. Surogatinės mamos, daugelis iš kurių nėštumo laikotarpiu yra laikomos uždarytos “surogatiniuose namuose”, toli nuo savo šeimų, yra beviltiškoje finansinėje situacijoje. Viena moteris žurnalistams teigė, kad su 4000 $ skola ir alkoholiku vyru, ji iš pradžių ketino parduoti inkstą, tačiau nusprendė, kad 7000 $ pakaitinės mamos mokestis yra geresnė alternatyva. Kitame nerimą keliančiame atvejyje, Indijos aristokratė moteris išsinuomojo pakaitinę mamą vaiko išnešiojimui ir pasiūlė jai gyventi savo namuose. Klientė apkaltino pakaitinę motiną vagyste ir ne tik išmetė ją iš namų, tačiau šaltakraujiškai pranešė jai, kad ji nebenori jos paslaugų ir, kad ji turėtų nutraukti nėštumą. Mama gauna pinigus tik kūdikiui gimus, todėl tokio pobūdžio situacija yra ekonomiškai pražūtinga surogatinei mamai.

Vieni įžiūri tame kaimo vietovėse gyvenančių moterų išnaudojimą, kiti teigia, jog tai būdas moteriai tapti finansiškai nepriklausoma. Tačiau šis reiškinys yra fundamentalių klausimų dalis. Indijoje įsikūrę daugelio tarptautinių įmonių klientų aptarnavimo, techninės pagalbos telefonu centrai. Kur jaunuoliai įgyja kitus vardus, tapatybes, kalba su tam tikru “vietiniu” akcentu ir yra tam tikra prasme surogatai arba pakaitalas vakariečiams. Šalis sužavėta tuo, kad gali parduoti darbo jėgą, kurios turi užtektinai. Taigi pakaitalas iškyla ne kaip sena vargšų išnaudojimo problema, bet kaip išradingoji “naujosios Indijos” dalis, kurioje vietiniai aprūpina labai reikalingomis paslaugomis naująjį pasaulinį taupymo vajų.

p.s. Ingos papildymas

Indės mamos ne tik žmonių vaikams:

http://www.demorgen.be/dm/nl/983/Nieuws/photoalbum/detail/1/42146/870296/2/De-Morgen-In-Beeld.dhtml

Rodyk draugams