BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Apie vartojimo inerciją arba daugumos terorą

Liepa 24th, 2010 setis Posted in Buitis, Laisvalaikio praleidimas, Lietuvoje, Pasaulis, Pirkimo įpročiai, Socialiniai tinklai | 1 Comment »

Turbūt ne vieną iš mūsų pasiekė skatinimas nebepirkti kuro iš Statoil ir BP. Šis socialiniuose tinkluose ir internetu sklindantis pranešimas kelia daug klausimų.

Autorius prisipažįsta, jog tai iš užsienio atkeliavęs skatinimas. Ilgiau demokratijos sąlygomis gyvenusios visuomenės aiškiau suvokia savo bendruomeninę galią nei mes.

1994 metais Danijos vieno iš kanalų informacinės tarnybos vadas pasakojo, kad komerciniam kanalui parodžius viešai besišlapinantį politiką per žinias sekantį mėnesį, protesto vardan, jo atsisakė dauguma žiūrovų (abonentinis mokestis). Tais pačiais metais Lietuvoje įvyko skandalas - viename iš turgų buvo pagauti prekeiviai kritusių gyvulių mėsa ir žurnalistė kėlė klausimą - gal visi, siekdami maksimalios naudos, prekiauja dvėseliena? Sekančią dieną prie “pagarsėjusio” per informacinę laidą turgaus mėsos skyriaus buvo pastebimai didesnė eilė.

Esu matęs tyrimų duomenis, kuriuose buvo teigiama, kad visi vienaip ar kitaip “pagarsėję” kandidatai į seimą pateko daug lengviau, nei tie, kurie skandalų neturėjo. Lygiai taip kaip tenka iš draugų girdėti, kad kažkurioje kavinėje jau kelintą kartą pavalgo neskaniai ir blogai aptarnauja. Arba ko verti skundai, kad vienas ar kitas dienraštis jau keli metai smarkiai suprastėjo. Tai ko eini? Ko skaitai? Ko užsisakai? Kodėl moki pinigus? Kas tai? Inercija?

Toks įspūdis, kad žmonės nesuvokia savo kaip masės galios ir ja nesinaudoja. Kas atsitiks jei neisi į kavinę, kurioje tave blogai aptarnavo ir dar keliems pasakysi apie tai? Kavinė bus priversta keistis arba užsidaryti. Kas jei nebalsuosi už apsivogusį politiką ir jo neišrinks? Partijos nebepriims apsivogusių į savo sąrašus. Kas jei neskaitysi suprastėjusio dienraščio ir jo nebe užsakysi taip kaip ir tavo bendraminčiai? Jis turės keistis arba jo neliks. Sąrašą būtų galima tęsti be galo… Toks įspūdis, kad mumyse dar sėdi tas jausmas iš sovietmečio, kada piktinuosi, burnoju, bet žinau, kad nieko pakeisti negaliu.

Demokratija yra daugumos teroras, bet, panašu, kad dauguma to nesuvokia. Tuo tarpu, tie kurie priklauso nuo jos, tuo išmaniai naudojasi. Užteks piktintis - reikia pradėti veikti atsakingai.
Rašykite: vartojimo.blogas@gmail.com

Vaizdelis iš larvalsubjects.wordpress.com

Vaizdelis iš larvalsubjects.wordpress.com

Rodyk draugams