BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Apie tai, ką reiktų žinoti kiekvienam piliečiui (A.Abišalos komentaras)

Spalis 13th, 2010 setis Posted in Buitis, Lietuvoje, Pasaulis, Valstybinis sektorius, pareigūnai |

Užėjus kalbai apie energetiką ar ekonomiką lengviausia numoti ranka, nei bandyti suprasti. Pradėdamas nuo savęs keisti šias nuostatas, prisijungiu prie Lietuvos tarptautinių politinių ir ekonominių santykių instituto iniciatyvos. (http://www.youtube.com/watch?v=PuDkvcUm-gc)

(http://www.youtube.com/watch?v=11Rlezey7Pw)


Vartojimo.blogas.lt kreipėsi į Aleksandrą Abišalą su prašymu pakomentuoti šiuo metu internete platinamus Lietuvos tarptautinių politinių ir ekonominių santykių instituto sukurtus filmukus apie energetiką: “Žinome, kad Jūs, būdamas Lietuvos derybininku EU dėl atominės elektrinės išjungimo, gilinotės į šį klausimą iki smulkmenų. Norėtumėm prašyti Jūsų,  kaip tiesiogiai nesusijusio su LTPESI veikla, peržiūrėti šį filmuką ir pateikti blogosferai savo komentarą.”

Panašu, kad filmukų tikslai du:

1. Švietimas-paaiškinti tautai, kaip veikia elektros energetikos sistema. Ta dalis beveik be priekaištų. Keli pastebėjimai. Kai kalbama apie perdavimą skirtingų įtampų tinklais, pamirštama, kad svarbu ne įtampa (pvz. 750 kV), bet galia (žinoma, kuo didesė įtampa esant tam pačiam laido skerspjūviui, tuo didesnė galia). Dėl integracijos į kitas sistemas, svarbiausia, ETSO (buvusią UCTE), pamiršta pastebėti, kad vienos jungties su Lenkija tam
neužtenka, reikia mažiausiai dviejų nepriklausomų (kai kas sako, kad trijų).

Deja, neanalizuojamas generavimo pajėgumų adekvatumas (paprastai sakant, kad kiekvienoje sistemoje būtų tiek elektrinių, kiek daugiauisiai suvartojama ir dar rezervas). Be to, per mažai analizuojami atsinaujinantys (nepriklausomi) šaltiniai. Iš šių trijų netikslumų kyla nesklandumų dėl antrojo tikslo:
2. Energetinis saugumas. Problemos suformuluotos teisingai, autoriai sąmoningai jas paaštrino. Aš nebūčiau dėjęs lygybės tarp ankstesnių valdžių, kurios iš tiesų nieko nedarė, ir dabartinės, kuri, kad ir girgždėdama, bet
išjudino svarbiausius projektus. Kadangi autoriai ignoravo jungčių galios problemą, nelabai tikslus komentaras apie Kaliningrado AE. Kaliningradas dabar turi jungtį tik su Lietuva, kurios galia apie 700 MW. Kalbama, kad KAE
bus 2400 MW galios. Kaliningrado poreikis dabar yra apie 800 MW, viena naujai pastatyta ir kita statoma kogeneracinė elektrinė su dideliu kaupu patenkins vidaus poreikius. Kur dės elektrą KAE? Dėl šio klausimo aš vis dar
abejoju, ar ji bus statoma.

Kaip sakiau aukščiau, norint įsijungti į Europos elektros perdavimo sistemą ETSO, reikia bent dviejų jungčių su Lenkija ir žymaus tinklo sustiprinimo Šiaurės Lenkijoje. Daugelio ekspertų nuomone, tam gali reikėti bent
dvidešimties metų. Todėl būdamas didelis atsijungimo nuo Rusijos IPS/UPS šalininkas, nebūčiau toks griežtas dėl nuolatinės srovės konverterio bent dešimčiai metų. Gal vėliau jį bus galima perkelti prie sienos su Rusijos
sistema.

Šiaip filmus, kaip pirmą bandymą paaiškinti žmonėms sudėtingus dalykus,
vertinu labai gerai,

Aleksandras Abišala

Patiko (0)

Rodyk draugams


2 Responses to “Apie tai, ką reiktų žinoti kiekvienam piliečiui (A.Abišalos komentaras)”

 1. Autoriai nors ir prisistato kaip instituto darbuotojai, bet matosi, kad žinios apie didžiąją energetika daugiau negu silpnos. Jei nekreipsime dėmesio į davatkišką požiūrį į biznį, galima būtų pareikšti kelias pastabas dėl dalykų, dėl kurių net nepatogu.
  1 Nuo IAE niekados nebuvo linijos 750 kV režime. Linijos gabaritai tiesa yra 750 kv ir tik tiek. Jei institutas galvoja, kad esamas 330 kv jungtis su Vilniumi ir toliau iki Kaliningrado galima pervesti į 750 kV režimą , tai reikėtų pasikalbėti su linijų monteriu ir tas pasakys , kas apsprendžia galimą rėžimą .
  2. Nelabai protingi samprotavimai apie žiedus. Yra pagrindinis žiedas, kuriame be pralaidžių linijų turi būti ir galingi šaltiniai, kitaip jie nereikalingi.
  3. Autoriai matyt yra grini politikai ir nieko neišmano apie rinką. Kitaip neverktų, kad egzistuoja sujungimas Sovietskas - Kruonis. Jei nebus to sujungimo, Kruonis greitai taps prarūgusia bala, nes kol kas aplink nėra daug laisvos naktinės energijos. Ji yra šios elektrinės biznio objektas. Savo elektrinės tikriausia nepastatysime, nes nėra pinigų, o rimto investuotojo nesurasime, kai kalbama apie dygstančias elektrines pašonėje. Keista kad to nesupranta energetikos galva - ministras.O bendrai nieko nuostabaus, paskutiniu metu energetiką valdo kas tik netingi ir turi didelę kišenę algai sudėti: farmacininkai, pardavėjai, informacinių technologijų specialistai ir taip toliau.
  3 Dėl jungčių su Vakarais. Abejoju ar jos bus nuolatinės įtampos. Tai kažkas naujo ir nelabai perspektyvaus mūsų sąlygomis. Tikriausiai lenkai ir švedai ” sužavėti” tokiu sprendimu, kai reikės keitiklius statyti ir pas save, o netik Lietuvoje. Paprastai naudojami konverteriai viename gale. Tada juos galima perkelti kur reikia, nedarant linijų rekonstrukcijos. Linijos nuolatinei ir kintamai labai skiriasi.
  Ir t.t ir t.t. Energetikoje reikia daugiau techninių ir ekonominių sprendimų ir mažiau politikos. Jei elgsimės kaip rekomenduoja autoriai, po kurio tai laiko išardysime geležinkelius, perkasime kelius, kad jais sumažinti įtaką iš Rusijos. O jau prekyba kiaulėmis, pieno produktais reikia nutraukti ir taip susilpninti blogą kaimyną. Viską suvalgysime patys, užgerdami kontrabandine degtine.

 2. Ačiū už išsakytą nuomonę.

Leave a Reply